Građenje samopouzdanja kroz suočavanje sa problemima

Građenje samopouzdanja kroz suočavanje sa problemima

Često se dešava da neke osobe pogrešno protumače određenu problematičnu situaciju kao nesavladivu i da pritom kao razlog navedu da nemaju dovoljno samopouzdanja da bi se sa njom suočili. Na primer, nisam mogao/-la da odem na razgovor za posao, javim se da odgovorim na pitanje (iako znam odgovor), priđem devojci, upoznam se sa novim/-im osobama, odem na novo nepoznato mesto, jer nemam dovoljno samopouzdanja. Nedostatak samopouzdanja postaje izgovor za suočavanje sa različitim novim situacijama, što potvrđuje već postojeći obrazac o sopstvenoj nesposobnosti i neadekvatnosti, jer nema pozitivnih ishoda koji bi pokazali suprotno.

Razlozi za nedostatak samopouzdanja

 

Samopouzdanje ili sliku o sebi gradimo na osnovu različitih iskustava i poruka koje smo dobijali kroz odrastanje. Pozitivna ili negativna kritika roditelja, odbacivanje ili prihvatanje od strane vršnjačke grupe, stresne životne okolnosti i odsustvo pozitivnog iskustva, sve su to faktori na osnovu kojih procenjujemo koliko vredimo. Dodatno, karakteristike ličnosti koje osoba ima će takođe uticati na interpretaciju određenih poruka iz sredine. Na primer, negativna kritika i stresne životne okolnosti će mnogo negativnije uticati na osobe koje su introvertnije i sklone neuroticizmu nego na ekstravertnije osobe. Kada se nađe u problematičnoj situaciji, osoba koja ima nisko samopouzdanje unapred će očekivati negativne ishode oslanjajući se na svoja prethodna negativna iskustva.

Kružna logika nesigurnosti

 

Na primer, osoba može pomisliti: „Neću biti prihvaćen u novom društvu jer i ranije nisam bio.“ Ova vrsta razmišljanja dovodi do stidljivog ponašanja, nezainteresovanosti ili odbijanja da se ulazi u nove situacije. Ovo vraća osobu na početak, potvrđujući njena uverenja o neadekvatnosti i nedostatku samopouzdanja, što je još više udaljava od suočavanja sa novim izazovima.

Mogućnost promene: Samopouzdanje se može razvijati

 

Ono što je važno shvatiti jeste da se samopouzdanje formira tokom vremena, ali da nije potpuno određeno prošlim iskustvima. Svaku situaciju treba posmatrati kao novu, drugačiju od prethodne, osloboditi sebe razmišljanja o prošlim negativnim ishodima i fokusirati se na ono što se dešava u sadašnjosti. Na primer, ako se nađete u novoj socijalnoj sredini, pokušajte da se usredsredite na komunikaciju sa novim ljudima. Budite zainteresovani da čujete šta žele da vam kažu, nadovežite se svojom pričom, pitajte, ne razmišljajući o tome da li će to što kažete zvučati dovoljno dobro ili pametno.

Suočavanje sa novim izazovima

 

Ukoliko ste novi u nekom poslu, potrudite se da što više naučite. Očekujte da ćete grešiti i biti kritikovani, ali ne odustajte; prvi neuspešan ishod ne znači da treba da se povučete, već naprotiv. Suočavajte se sa problemima i ne odustajte sve dok im ne nađete pravo rešenje. Ne tražite izgovor u nedostatku samopouzdanja, već posmatrajte svaku situaciju kao novu i ne uskraćujte sebi mogućnost da uspete da je prevaziđete.

Mr Sanja Marjanović

dipl.psiholog

kontakt: 064 64 93 417

vaspsihologsanjamarajanovic@gmail.com

skypename: psihologsanja

1 thoughts on “Građenje samopouzdanja kroz suočavanje sa problemima”

  1. Повратни пинг: Lečenje kada je dijabes kod dece u pitanju – KIDS

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Povezani tekstovi

Zamke toksične pozitivnosti

Pojam toksična pozitivnost (ili kako se još naziva pozitivna toksičnost) odnosi se na uverenje osobe da je poželjno i dozvoljeno doživljavati samo i isključivo pozitivna…

Pročitaj više »

Zavisnost od mobilnog telefona

Tehnološki razvoj je neminovnost današnje civilizacije. Sa sobom nosi mnogobrojne prednosti, ali i određene mane. Mane nastaju onda kada se upotreba tehnoloških dostignuća pretvori u zloupotrebu.

Pročitaj više »
Scroll to Top
Vaš Psiholog

Prijavite se na naš Newsletter