Povezanost iracionalnih strahova sa realnim problemima

Povezanost iracionalnih strahova sa realnim problemima

Povezanost iracionalnih strahova sa realnim problemima

Iracionalni strahovi su stahovi koji nemaju realnu osnovu. Šta to znači? Osoba navodi da se plaši nečega što logički nema nikakvog smisla. Iracionalni strahovi se javljaju kao simptomi anksioznih poremećaja- paničnih poremećaja, fobija, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, itd. Osoba je često svesna iracionalnosti svojih strahova u trenucima kada je emotivno stabilna i kada je u mogućnosti da uključi svoj racio. Međutim, kada je emotivna uznemirenost osobe na visokom nivou njeni nelogični zaključci o tome da će se ugušiti/umreti, da ima nezilečivu bolest, da će povrediti bliske ljude, da je homoseksulane orjentacije/pedofil, postaju jedine moguće istine ili bar vrlo verovatne da se ostvare. S jedne strane, pojava iracionalnih strahova ima veze sa genetskom dispozicijom osobe za razvijanje anksioznih poremećaja. Struktura ličnosti ovakvih osoba je takva da su one osetljivije na spoljašnje stresove od ostalih, odnosno imaju povišen neuroticizam (pročitajte više o tome ovde). Dakle, realni stresovi koje izazivaju realni stresni životni događaji biće okidači iracionalnih strahova.

Kako su realni problemi povezani sa iracionalnim strahovima

Različiti gubici (smrti bliskih osoba, posla, mesta stanovanja), raskidi, razvodi, velike životne promene (mesta stanovanja, brak, rađanje deteta), teške bolesti (tuđe ili sopstvene) spadaju stresne životne događaje koji mogu uticati na to da se kod osobe pojača generalna uznemirenost i vulnerabilnost što je čini, uz postojanje dispozicije, kandidatom za razvoj nekog od iracionalnih strahova. Prvi napad panike se često javlja nakon nekog izrazito stresnog perioda, to ne moraju biti navedene stresne situacije već i neki subjektivno važni problemi koje osoba ne uspeva da reši. Realno postoji neki problem koji osoba ne uspeva da reši iz različitih razloga-nema hrabrosti da se sa njim suoči pa ga izbegava, ne zna kako da ga reši ili je trenutno nerešiv. Kada se problem ne rešava osoba ili ruminira i/ili potiskuje negativne emocije i time pojačava uznemirenost. Posledica je javljanje spontane fiziološke reakcije u vidu paničnog napada. Opsesivne misli koje su simptomi opsesivno-kompulzivnog poremećaja, takođe su posledice realnih životnih konflikata. Ove misli su po svom sadržaju ugrožavajuće i naravno iracionalne ali ako se pojave u trenutku kada je osoba već uznemirena one za nju postoju “vrlo verovatne”. Na primer, osoba koja je celog života bila heteroseksualne orjentacije odjednom je počela da sumnja u to i s tim u vezi razvija opsesivne misli. Ili majke koje su posvećene svojoj deci počinju da veruju da bi ih mogle povrediti jer im takve misli prolaze kroz glavu. U prvom slučaju, okidači mogu biti realni problemi vezani za komunikaciju sa suprotnim polom, problemi sa erekcijom kod muškaraca, koja čine da se osoba oseti nesigurnom u ovom aspektu funkcionisanja. Pa tako umesto da se suoči sa stidom i strahom od komunikacije/problema vezanih za seksualne odnose osoba se prebacuje na iracionalne, neosnovane strahove o sopstvenoj seksualnoj orjentaciji. Slično, majka koja je odgovorna i želi da bude najbolja za svoju decu, a pritom ima dosta spoljašnjih stresova u okviru porodice ili na poslu, može razviti opsesivne misli o povređivanju svoje dece.

Kako iracionalni strahovi postaju glavni problem

Sa jedene strane imamo realne probleme, stresove koje osoba ne rešava, potiskuje sa druge strane imamo razvoj iracionalnih strahova odnosno strahova koji su posledica misli i zaključaka koji su potpuno nerealni. Kada se jave iracionalni strahovi i misli osoba biva potpuno fokusirana na njih. Oni postaju predmet njene pažnje sve vreme. Osoba produbljuje svoje iracionalne misli, analizira ih, postaje svesna da sa njom nešto nije u redu. Simptomatologija paničnih napada ili OKP-a postaje fokus i to dalje vodi u nove frustracije. Osoba samo razmišlja o tome kako da se da se uklone neprijatne misli i neprijatni fiziološki simptomi jer je to ono što je najviše muči. Realni nerešeni problemi ostaju po strani.

Tretman iracionalnih strahova uključuje i rešavanje realnih problema

Psihološki tretman, pored toga što se bavi ublažavanjem simptomatologije iracionalnih strahova upotrebljavajući tehnike koje služe da osoba nauči kako najefikasnije da prevlada ove simptome, sadrži i rad na prevladavanju realnih, životnih problema koje osoba još uvek nije rešila. Napetost koja dolazi od nerešenih realnih problema pojačava uznemirenost i stvara pogodno tlo za razvoj iracionalnih strahova, nakon toga iracionalni strahovi postaju mehanizam sam za sebe i fokus za klijenta a često i stručnjaka koji ga leči. Ipak, ove strahove “hrane” konflikti koji su vezani za realne događaje, pa je u psihološkom tretmanu jako važno posvetiti se kako pojavnim akutnim/hroničnim simptomima anksioznih poremećaja tako i razvoju mehanizama za prevladavanje realnih problema.

Mr Sanja Marjanović

dipl.psiholog

kontakt: 064/6493417

email: vaspsihologsanjamarjanovic@gmail.com

skypename: psihologsanja

6 thoughts on “Povezanost iracionalnih strahova sa realnim problemima”

  1. PozdrAv dr. misuci i dr. marjanovic
    Imam danima ove simptome i volelah bi znati dal su napad panike. Moram unPred reci da sam osetljiva i anksiozna i dacno imam opsesivne misli pa mozda je to sad sve preslo n tjelo da dozivljavam nApad strha..
    Drhtanje
    Tegoba u grudima vec danima
    Knedla u grlo place mi se
    Nerazpolozena u sebi tuzna
    Strah od depresije dakle neke simptome i imam napr. To sto sam tuzn u sebi al mi se nevidi jer radim sve kao pre imam malo djete al usebi bi plakala
    Srce mi brzo lupa
    Trazim po netu simptome
    Ali najvise me muci tekoba kao da me neki stiSka u grudima tesko dodjem do vZduha..
    To stanje odlazi i vraca se
    Strah o ubistvom da povod ovom stanju ne izgubim razum strah od ludila
    Suicidalne misli jer me strah depresije i da ne uradim nesta ( okp) ?
    Hvala unapred

  2. Htela bi da dodam jos sledece. Imam iskustva sa opsesivnim mislima. Gledala Sam neke savjete na youtube uvezi napad panike i kako se rjesiti.. U prinzipu ista tehnik kao kos opaesivnim mislima: ne izbegavati, pustiti da panika prodje korz tjelo cak je i dozivati dok ne prodje i tako to vezbati i sad se bolje osecam dakle mislila sam da je depresija ali sad kad sam vezbama ovo onda mi je lakse jos uvjek osecam tekobu u stomaku i grudima ali svakom bi savjetovala da proba kad naidje strah.. Moje pitanje je dali je mogu da zbog mojih opsesivnih misli i strah od bolesti( shizofrenije, depresije) da je izazivalo tu panika jer uvjek sam mislila da je ovaj osjecaj simptom depresije ali to su valda te opsesivne misli dakle strah od depresije da se ubijem itd izazivalo napad panike.. A sve sam mislila da je ovaj osjecaj nije normalan i da cu izgubit kontrolu

  3. Imam problem sa strahom od ludila,ja znam da je to iracionalan strah. Imam 29 godina,zivim kao podstanar, samohrana sam majka. Godinu dana pre tih strahova imala sam brige zbog novca,usamljenosti,brigu o detetovoj.buducnosti. Da li je to izazvalo anksioznost i strahove? Osecam se usamljeno,cesto imam napade placa,kao da sam u zacaranom krugu,nemam volju za izlaske kao ranije,kao da sam izgubila zivotnu radost delimicno. Fizicki simptomi nisu toliko izrazeni,nemam nesanicu. Hvala unapred

    1. Natasa isti slucaj je kod mene ama isti samo sto nisam samostalna ali moj muz radi sta hoce tako kao da i jesam. Imas ovde tekst „strah od ludula kao simptom anksioznost“ tako da ne brini znam tesko nekad sama sebi da dokazemo kad krene dilema i strah ama i ja sam svasta sebi umisljala svake simptome.. Trenutno imam strah da sam depresivna jer bas kao sto i ti kazes place mi se i kao da nisam ona stara sve mi se nekako okrenulo i samo strah fustracija ljuta nsama na sebe.. Pitanje zasto drugi mogu da uzivaju a ja ne .. A sve sama sebe krivim napr zasto tako miSlim hocu da uzivam opet uz svoje najmilije.. A draga natasa bit ce bolje samo popusti strahu nek je tu nemoj ignorisati misli pomisli namerno na to i vide ces bit ce ti lakse barem je to kod mene tako. Sve naj

  4. Hvala na odgovoru,Maro. Nekad razmisljam da bi mi bilo lakse da imam porodicu. Moji su se razveli kad sam bila 16 g. mislim da je i to imalo uticaja. U sustini sam imala stresan zivot,nemam napade panike,ali ne mogu da se izborim s ovim stanjem potistenosti i crnih misli.

  5. Postovani sami kazete da posle napad panike/anksioznost/okp moze se pojavati depresija kao sekundarni problem.. Kazete da covjek nemoze da izgubi kontrolu zbog anksioznosti itd.. A sta je depresije tu moze covjek da izgubi kontrolu nad sobom.. ili je ovo druga vrsta depresije o cemu vi govorite depresija malo sam zbunjena i uplasena.. Jer i meni se ta depresija ponekad vraca a inace imam anksioznost.. Srdacan pozdrav

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Povezani tekstovi

Zamke toksične pozitivnosti

Pojam toksična pozitivnost (ili kako se još naziva pozitivna toksičnost) odnosi se na uverenje osobe da je poželjno i dozvoljeno doživljavati samo i isključivo pozitivna…

Pročitaj više »

Zavisnost od mobilnog telefona

Tehnološki razvoj je neminovnost današnje civilizacije. Sa sobom nosi mnogobrojne prednosti, ali i određene mane. Mane nastaju onda kada se upotreba tehnoloških dostignuća pretvori u zloupotrebu.

Pročitaj više »
Scroll to Top
Vaš Psiholog

Prijavite se na naš Newsletter