Kada odlučite da je vreme da u rešavanje problema sa kojim se vaše dete suočava uključite stručno lice, potrebno je ispoštovati određene korake kako bi taj proces bio što uspešniji. Ovde pročitajte detaljnije o tome kako da prepoznate da je detetu potrebna stručna pomoć.
Osnovno pravilo i preporuka je da se pri izboru stručnog lica u obzir uzmu kriterijumi koje ima dete/adolescent. Pitajte dete da li bi volelo da to bude mlađa ili starija osoba sa dosta iskustva, da li bi mu više prijalo da to bude osoba muškog ili ženskog pola, i uvažite njegove zahteve. To će značajno uticati na motivaciju deteta/adolescenta za uključivanje u tretman, na njegovu otvorenost, poverenje, osećaj razumevanja i prihvaćenosti, a odlazak na seansu neće doživljavati kao kaznu, što je neophodno za sam uspeh u prevazilaženju problema. Ukoliko toga nema, nerealno je očekivati da će savetodavni/psihoterapijski rad imati efekta.
Potrebno je i da savetnika/terapeuta što detaljnije uputite u problematiku, kako biste dobili povratnu informaciju da li je osoba sa kojom ste odlučili da sarađujete specijalizovana za rad na prevazilaženju te vrste problema. Ukoliko je dete već posećivalo psihologa/psihijatra/defektologa potrebno je to naglasiti i priložiti izveštaje ukoliko postoje u pisanoj formi. Pravi uvid u problem će voditi ka pravim koracima, ciljevima i rešenjima.
Treba biti oprezan ako vam savetnik/terapeut obećava da će kompleksan problem, koji je prisutan duže vreme, biti rešen veoma brzo. Svi bismo voleli da posedujemo tu mogućnost, međutim to nije tako. Usvajanje novih navika, drugačijeg načina razmišljanja, ponašanja i reagovanja je proces. Takođe, nije prihvatljivo ni da vam neko kaže da će biti potrebne godine da bi se problem rešio. Kod nekih poremećaja, kao što su autizam, ADHD ili poremećaji ličnosti to može da bude slučaj, ali kada su u pitanju poremećaji raspoloženja ili blaži oblici poremećaja ponašanja – to nije adekvatan odgovor. Naravno, prihvatljivo je i poželjno da se, nakon određenog perioda kontinuirane terapije, s vremena na vreme (jednom mesečno, jednom u 3 meseca, jednom u 6 meseci) imaju ,,kontrolne’’ seanse.
Bitno je da kod savetnika/terapeuta koji sarađuje sa vašim detetom uočite posvećenost. To ćete videti kroz to kako se ono oseća nakon seanse, da li sa nestrpljenjem iščekuje narednu (ovo će češće biti izraženo kod dece, dok je kod većine adolescenata određena doza otpora i negodovanja očekivana pojava tokom prvih nekoliko seansi), zatim kroz davanje domaćih zadataka uz pomoć kojih dete/adolescent radi na sebi u kontinuitetu i između seansi, kroz mogućnost da se bez ustručavanja obratite savetniku/terapeutu van zakazanog termina ako iskrsne neki problem, kroz saradnju sa vama. U vezi sa tim, potrebno je da razumete da dete, a naročito adolescent, ima potrebu za privatnošću i da će savetniku/terapeutu reći neke stvari sa kojima vi nećete biti upoznati. To treba poštovati, i prihvatiti da je odnos poverenja između savetnika/terapeuta i deteta/adolescenta u funkciji rada na prevazilaženju problema. Takođe, možda će vam se nekad učiniti da je savetnik/terapeut, neopravdano, na strani deteta umesto na vašoj strani, što za cilj ima osnaživanje njihovog međusobnog odnosa i stvaranje atmosfere prihvaćenosti i razumevanja. Međutim, znajte svakako i to da je savetnik/terapeut u obavezi da vas obavesti ako kod deteta/adolescenta uoči ponašanja koja mogu biti ugrožavajuća – kao što su, na primer, samopovređivanje, zloupotreba droga, neželjena trudnoća, i slično. Nema razloga da brinete da će nešto tako ostati skriveno od vas.
Mr Andjela Zlatković
specijalni pedagog i KBT savetnik
Vaš psiholog tim
kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417
kontakt za zakazivanje online savetovanja: onlinepsihoterapija@gmail.com
1 thoughts on “Kako odabrati odgovarajućeg savetnika/psihoterapeuta za vaše dete?”
Повратни пинг: Strah od mraka kod dece - Vaš psiholog