Depresija predstavlja poremećaj raspoloženja sa kojim se suočava veliki broj ljudi širom sveta. Osobe koje pate od bilo kog oblika depresije, svakodnevno se bore sa različitim nivoima poteškoća u funkcionisanju. Depresija utiče na osnovne aktivnosti kao što su ishrana, san, odlazak na posao ili u prodavnicu, druženje sa drugim ljudima. Iako je bliskim osobama nekada veoma teško da shvate promene u ponašanju, što izaziva ljutnju, etiketiranje osobe kao lenje, neodgovorne i slično, razumevanje je veoma važna nit oporavka. Možda je članovima porodice i prijatejima jednostavnije da depresiju razumeju kao lopova koji krade radost života. Ukoliko se problem razume i napadne zajedničkim snagama, šanse za borbu sa lopovom su veće i to bez pitanja “Kako ne možeš, samo promeni stav, pogledaj kako je sunčan dan…” Ovakva pitanja svima otežavaju. Osoba koja pati od depresije osetiće se još tužnije jer ne može da ispuni tako jednostavan zahtev, a bliska osoba će osetiti frustraciju, ljutnju, bes, potrebu da se skloni.
Šta bliske osobe mogu učiniti?
Na prvom mestu, edukujte se. Pročitajte o depresiji, zakažite razgovor za sebe sa stručnim licem. Potpuno je prirodno i normalno da i sami iskusite težinu nekih negativnih osećanja kada saznate da je vaša bliska osoba u problemu sa depresijom. Budite svesni da je depresija ozbiljno stanje koje zahteva stručnu pomoć, krade volju, motivaciju, viziju budućnosti. Ni jedna depresivna osoba ne može samo “iskočiti” iz ovog stanja, bez obzira koliko se trudite.
Izbegavajte nestrčne savete i sajtove za samopomoć, pripremite se da mogu postojati dani kada sve izgleda dobro koji će se zameniti ponovnim dolaskom depresije. Svi navedeni razlozi jasno upućuju da je jedino stručna pomoć prava, posebno jer su ponekad potrebni uključivanje lekova i nadzor lekara.
Možete pomoći, ali ne i oterati lopova. Za to je potrebno da se angažuje osoba sa depresijom. Prvi korak je traženje stručne pomoći, zbog čega je vrlo važno da ne smišljate opravdanja pred drugima, da ne skrivate problem, jer će vas to udaljiti od potrage.
Kada pronađete stručnu pomoć, ostanite tu kao podrška. Podsećajte kada treba uzeti lekove, pitajte za zakazane termine.
Naučite da postoje trenuci kada će vaša bliska osoba govoriti ili činiti stvari koje su povređujuće. Razdvojite osobu od problema, trudite se da uvidite šta je njen glas, a šta glas depresije.
Zapamtite da nije reč o lenjosti ili nedostatku motivacije, da takve ideje ranjavaju i drže osobu u začaranom krugu, usamljenu sa depresijom.
Izbegavajte da govorite “Sve si to umislio/la, sve je to u tvojoj glavi, svima je nekad teško pa ne pate od depresije, kada će ti više biti bolje, misli pozitivno…”. Ovakve rečenice hrane lopova i pustoše snage neophodne za borbu.
Trudite se da slušate, rasteretite i sebe i blisku osobu potrebe da date savet. Daleko je važnije aktivno slušati. Tokom razgovora u kom dominira samooptuživanje, osećanje krivice, bezvrednosti, budite ogledalo koje će reflektovati koliko i vama i drugim ljudima ta osoba znači, budite joj podsetnik na snage i kvalitete koje i dalje ima, iako je sve trenutno skriveno.
Slobodno postavljajte pitanja o tome kako se osoba oseća, koliko dugo se tako oseća, iskažite koje ste promene primetili i izrazite svoju brižnost, zabrinutost. Otvoreno pitajte kako možete pomoći.
Otvoreno recite: “Nisi sam/a, uz tebe sam”, prihvatite kako se osoba oseća, bez poređenja sa sobom ili drugima koji su preživeli neke teške situacije, a ipak uspeli… Reći: “Ne znam kako se osećaš, nisam nikada osetio/la tako nešto, ali sam tu sam uz tebe. Značiš mi i želim da pomognem. Možda sada deluje kao da nikada neće proći, ali tvoja osećanja će se promeniti.” je i više nego dovoljno. Strpljenje je sastavni deo ove borbe.
Napravite zajednički plan i trudite se da ga ispunjavate.
Ne zaboravite da brinete o sebi, o svojoj ishrani, snu, fizičkim aktivnostima. Po potrebi razgovarajte sa stručnim licem, razmenite svoja iskustva sa drugim bliskim osobama koje vama mogu pružiti podršku. Pružanje podrške nije lako, brinući o sebi brinete i o vašoj bliskoj osobi.
Mr Anđelka Jelčić
specijalni pedagog i porodični savetnik
Vaš psiholog tim
kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417
kontakt za zakazivanje online savetovanja: onlinepsihoterapija@gmail.com
4 thoughts on “Kako pomoći bliskoj osobi u depresiji”
Zanima me kako osobu u depresiji ubediti, naterati da razgovara sa stručnom osobom? Predlagali smo sa ode kod određene osobe, neće. Predložili smo da određena osoba dođe na kućnu adresu, neće. Šta da radimo? A vreme prolazi, a ona kao da ne živi, samo preživljava i tako godinama.
Izvinite ako cu biti malo gruba. Pa covek je lepo u tekstu objasnio.. Prvenstveno je koliko je Vama bitna ta osoba.. osobi sa problem lako je reci obrati se psihijatru ili ce psihijatar dock kod tebe.. osoba koja se boris as depresijom ne moze protiv toga a vi je potenciranjem na to da ima problem jos vise ubijate. U tekstu lepo pise ako odvojite minut da procitao da se vi obratite strucnom licu na koji nacin da pridjete osobi sa depresijom.. Vi budite to koji cete je poduprijeti na dnevne fizicke aktivnosti, obroke, higijenu. ‘Prihvatite kako se osoba oseca, bez poredjenja sa sobom ili drugima koji su preziveli teske situacije, a ipak Uspeli. Procitajte test jos jednom Ali odvojite par minuta za to I razmislite i o tekstu I koliko ste se vi zaista potrudili time sto ste predlozili psihijatra.. Wohoo to je stvarno sve sto sloba u tom stanju zeli. Bila sam I depresivna I anksiozna najgore moguce nisam iz kuce izlazila.. imala Sam napade koji nisu bili normalni, htjela da iskocim iz svoje koze, imala Sam svojih poroka, Ali sve bi to bilo lakse izlijeceno da Sam imala sta je covjek u tekstu napisao, samo malo podrske.. sto je za Vas normalna situacija za tu osobu mozda nije, i obratno, ne dozivljavamo svi odredjene situacije sa istim razumijevam, nismo svi jednako zreli I svjesni svojih problema, Ali ako ste u mogucnosti pomognite ton osobi cak I ako Vas gura od sebe, sve dok ne prizna sebi da je depresivna, kada to uradi moze da pocne proces lijecenja I to sa voljom pacijenta da bude izlijecen, jer on kada prizna sebi I sam na neki bacon polusava da badge presence za trenutni problem. Nadam se da Sam Vam iole pomogla.
Hajte, poštovana, sad mi lepo objasnite kakvu podršku depresivan očekuje. Kakvu?
Bila sam kod psihologa, psiholog mi rekao da treba da dođe ona na razgovor, a ne ja. Pokušala sam na desetine put da razgovaram sa tom osobom i naiđem na zid. Priđem, kažem , hajde da razgovaram, kaže: Nemam šta da ti kažem. Pitam šta te muči, odgovor: Ništa! Pitam u čemu je problem, odgovor: Nema problema. Pitam kako se osećaš, odgovor: Normalno se osećam. Kazala sam nekoliko puta, obrati mi se kad god želiš da razgovaramo, želim da pričamo- još mi se nije obratila!
Trudim se da ne poredim tu osobu sa drugima, ali ne znam kako drugačije i bolje da joj požem da život koji živi nije život.
I kako dalje? Kažete mi da to što savetujem psihologa nije pomoć, čini gore. Šta ne čini gore?
I sad ćete mi reći nemojte da se ljutite, a kako da se ne ljutim kad se trudim i iskreno mi je stalo da joj bude bolje,a sve što činim ispadne pogrešno. Imam pravo na svoje emocije.
Edukovana sam mnogo više od prosečne osobe. Znam mnogo toga, ali ne znam kako toj bliskoj osobi da pomognem.
Poštovana Sanja,
Normalno je da osećate ljutnju, tugu, nemoć, ukoliko nema pomaka, ako bliska osoba ne prihvata vašu pomoć. Savetovanje sa psihologom je svakako prvi korak, verujem da ste već dobili jasne instrukcije kako da postupate. Makar i mala početna motivacija jeste neophodna, isto kao i kontinuirana podrška. Ponekad porodice postupaju kroz pravljenje alijanse, udružuju se, svi zajedno iznose svoju zabrinutost i nude podršku kroz konkretne puteve ka rešenju. Neke porodice uslove osobu, pozivajući se na porodična pravila, vrednosti i porodične zadatke. Kada su simptomi izraženi i osoba vidno ugrožava svoje zdravlje, članovi porodice su u obavezi da je zaštite obezbeđivanjem adekvatne stručne pomoći. U zavisnosti od porodične strukture, dinamike, dostupnosti mreže podrške, dužine trajanja problema, snaga ličnosti, prave se strategije kako pristupiti adekvatnom pružanju podrške i pomoći osobi u stanju potrebe.
Srdačan pozdrav