Kako izgraditi poverenje u partnerskom odnosu-praktični saveti i vežbe

Kako izgraditi poverenje u partnerskom odnosu-praktični saveti i vežbe

Poverenje je baza svakog zdravog i bliskog emocionalnog odnosa. Poverenje se gradi i raste, kako se odnos razvija, ali je isto tako i povredivo. Nakon povrede poverenja moguće ga je ponovo izgraditi i osnažiti, što zahteva strpljenje i trud, baš kao što je to bilo potrebno na samom početku odnosa.

Iskrenost i otvorena komunikacija o mislima i osećanjima

Tokom odrastanja naučeni smo da aktiviramo svoje mehanizme samozaštite kada se u odnosu sa nekim nađemo u riziku od povređivanja, kada smo izloženi neiskrenosti, lažima, ili kada smo na bilo koji drugi način iznevereni. Jednom pokrenuti mehanizmi zaštite ličnosti ne ostavljaju dovoljno prostora za zaštitu odnosa, odnos postaje sekundaran. Iz tog razloga je imperativ govoriti iskreno, čak i male stvari, davati obećanja koja se mogu ispuniti, jednostavno uskladiti sopstvene reči i akcije.

Postepeno otvarati sopstvenu ranjivost

Prikazati sopstvenu ranjivost zapravo znači otvoriti svoj lični svet bliskoj osobi, sve do samog rizika od povređivanja (priče o bolnim uspomenama, neuspesima, situacijama u kojima su bila zastupljena negativna osećanja, niskom samopouzdanju, bolnim trigerima i sl.). Poverenje se hrani prikazivanjem emocionalne ranjivosti tokom koje partner nije naneo povredu, već iskazao podršku i razumevanje.

Poštovanje i uvažavanje

Što je odnos intimniji, to je uloga poštovanja veća. Omalovažavanje, podcenjivanje, vređanje, toksini su emocionalnog odnosa i mogu ostaviti trajne tragove na njemu. Uvredljiva ponašanja ili ophođenje prema partneru bez uvažavanja, bazičnog poštovanja, malo po malo oštećuju vezu i čine poverenje slabijim.

Sumnje nisu smetnja i smeju se pustiti

Normalno je imati sumnje, posebno ukoliko je odnos već bio povređen. Ipak, one ne moraju biti prepreka u svakodnevnici. Korisno je dozvoliti da oba partnera prođu kroz sumnje, dok su zajedno, dok komuniciraju otvoreno i prikazuju jedno drugome svoje ranjivosti. One se mogu i ostaviti po strani, neće biti zaboravljene ukoliko nisu deo svakodnevnice. Svakako će se kroz zajedništvo pokazati da li je istinitost sumnji ono što sabotira poverenje ili same po sebi koče njegovo razvijanje.

Osećanja se izražavaju i kada je teško

Deo intimnog, partnerskog odnosa je i uverenje da je izražavanje osećanja praćeno prihvatanjem, razumevanjem i brižnošću. Da nema rizika od odbacivanja, da će potreba za slušanjem i podrškom biti zadovoljena. Ukoliko partneri ne otvaraju svoje poteškoće, pretvaraju se kako je sve dobro, dok u sebi nose teret, jer ne veruju da će dobiti razumevanje i podršku, emocionalna i psihička distanca su obavezne posledice. Umesto toga, učenje i vežba kako otvoriti i negativna osećanja na adekvatan način, kroz poštovanje i uvažavanje, pomoćiće i partnerstvu i samoj osobi da sebe bolje upozna na emocionalnom nivou. Konkretno, učenje o otvaranju teških tema, je postepeno uvođenje negativnih osećanja u komunikaciju, priprema za takav razgovor, kako bi se osigurala responzivnost partnera.

Zajedničko preuzimanje rizika

Zajedničko koračanje van zone komfora povećava bliskost i povezanost partnera, utiče na seksualnu privlačnost i učvršćuje poverenje, kako u sopstvene snage, tako i u snage partnerstva. To može biti bilo koji izazov, planiranje putovanja, širenje socijalnog kruga, zajednički kursevi itd.

Negovanje reciprociteta primanja i davanja

Davanje i dobiti u odnosu nije moguće tačno izmeriti, niti je to neophodno. Odnos je u ovom segmentu funkcionalan onda kada se partneri osećaju približno jednako, prijatno sa svim što mogu dati i prihvatiti. Život često nosi izazove u kojima se ovakav balans poremeti, te je fleksibilnost i uverenje u promenu u suprotnom smeru sastvani deo poverenja. Nedopuštanje partneru da čini, daje u odnosu, deo je sputanog poverenja isto kao i nedostatak ličnog davanja. Duže poremećen balans postavlja jednog od partnera u poziciju moći koje se može teško odreći, jer nosi sigurnost (ne zavisi od partnera, rizik od povređivanja gotovo da ne postoji). Međutim, ovo je sigurnost u sebe koja ne ostavlja prostora za sigurnost u partnerstvo.

Vežbe za osnaživanje poverenja u partnerstvu

Niti koje povezuju

Zapišite, svako za sebe, šta su sve niti koje vas povezuju kao par (komunikacija, seksualnost, podrška, poverenje…) i koliko vam svaka od ovih niti znači. Razmislite koju je nit potrebno osnažiti, kao i oko koje ste spremni da budete fleksibilniji. Imajte razumevanja da niti ne moraju biti iste.

Napravite plan kada ćete razgovarati. Kraći, ali češći razgovori na ovu temu mogu biti korisniji od razgovora koji traju više od jednog sata. Postavite kao cilj razgovora zajedničke strategije za jačanje pojedinih niti.

Priča o sumnjama

Zaključane sumnje mogu dovesti do osećaja krivice i zatvaranja komunikacije. Prepoznajte šta su povrede iz prethodnih partnerskih odnosa koje ste spakovali u vidu proročanstva i čije ispunjenje očekujete u sadašnjem partnerstvu. Ne očekujte da partner otvori komunikaciju na te teme, već to učinite sami, niko nema sposobnost da vidi vaš unutrašnji svet, ma koliko bliski bili.

Rešavanje problema kao veština koja se uči

Svaki odnos ima poteškoće, one su sastavni deo života. Da bi se uspešno razrešile, mogu poslužiti sledeći koraci:

1. Poveži se sa sopstvenim osećanjima – ljutnja ili druga negativna osećanja mogu uticati na ponašanja i dovesti do neprimerenih, neadekvatnih odluka i povređivanja partnera. Dajte sebi vremena da prihvatite svoja osećanja, da analizirate šta se dogodilo i kako, a ne zašto je do toga došlo.

2. Uvidite šta je vaša odgovornost u problemu – prebacivanje celokupne odgovornosti na partnera uvećava ljutnju i zamagljuje pogled na racionalna rešenja. Dokle god odnos čine dvoje, nemoguće je da samo jedan ima odgovornost za problem.

3. Razgovarajte o problemu – guranje problema pod tepih dovešće do novih povreda i kidanja neke od niti koje vas povezuju. Umesto da napadate, koristite rečenice koje ćete započeti sa: “Ja se osećam…” . Tako preuzimate odgovornost za sopstvena osećanja i dajete prostora partneru da se izrazi.

Mr Anđelka Jelčić

dipl. spec. pedagog i porodični psihoterapeut

Vaš psiholog tim

kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417

kontakt za zakazivanje online savetovanja: onlinepsihoterapija@gmail.com

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Povezani tekstovi

Zamke toksične pozitivnosti

Pojam toksična pozitivnost (ili kako se još naziva pozitivna toksičnost) odnosi se na uverenje osobe da je poželjno i dozvoljeno doživljavati samo i isključivo pozitivna…

Pročitaj više »

Zavisnost od mobilnog telefona

Tehnološki razvoj je neminovnost današnje civilizacije. Sa sobom nosi mnogobrojne prednosti, ali i određene mane. Mane nastaju onda kada se upotreba tehnoloških dostignuća pretvori u zloupotrebu.

Pročitaj više »
Scroll to Top
Vaš Psiholog

Prijavite se na naš Newsletter