Eritrofobija je preteran strah od crvenjenja, koji se javlja u socijalnom kontekstu, a koji može uticati na sposobnost osobe pogođenu njome da formira i zadrži prijateljstva, partnerske veze, na funkcionisanje na poslu, na zadovoljstvo osobe samom sobom, na njeno raspoloženje. Na taj način eritrofobija može značajno narušiti kvalitet života osobe koja se sa njome suočava.
Crvenjenje je fiziološka reakcija na nama neugodna osećanja, najčešće anksioznosti ili posramljenosti. Naime, u situacijama u kojima se osežamo ranjivim, posramljenim, uplašenim, nervoznim, aktivira se naš simpatički nervni sistem sa pojačanim lučenjem adrenalina, a koji, između ostalog, vodi crvenjenju. Ono se prirodno može javiti u situacijama kada npr. prvi put izlažete neku temu pred značajnim klijentima, ali prestaje sa ponovnim izlaganjem i navikavanjem na situaciju. Međutim, kod eritrofobije osoba ponavljano, ušavši u situaciju koje se boji, doživljava crvenjenje i isto negativno vrednuje.
Simptomi eritrofobije umnogome nalikuju simptomima drugih ankioznih poremećaja, u njenom sklopu javljalju se: povećanje srčanog ritma, ubrzano disanje, palpitacije ili tahikardije, napetost mišića, preterano znojenje, osećaj gušenja, glavobolja ili želudačne smetnje, vrtoglavica, mučnina, derealizacija i depersonalizacija. Ono što je izdvaja kao zasebnu jeste patološki strah od same reakcije crvenjenja i načina na koji će ta reakcija biti vrednovana od drugih ljudi, pa i sebe.
Šta su uzroci eritrofobije?
Eritrofobija se često javlja kao simptom socijalne anksioznosti, te u tom smislu možemo reći da uzroci socijalne anksioznosti ( razmatrani u jednom od naših ranijih tekstova) mogu biti i uzroci eritrofobije. Ona se može razviti ukoliko je neko imao traumatsko iskustvo povezano sa crvenjenjem u prošlosti (recimo bio je ismejan zbog crvenjenja, kažnjen, okvalifikovan kao „slabić“). Nesigurne osobe niskog samopouzdanja podložnije su razvoju eritrofobije,budući da pridaju preteran značaj tuđem mišljenju o sebi samima, a i sklonije su negativnijim sudovima o sebi samima na bilo šta što doživljavaju kao „neispravnost“.
Kako prevazići eritrofobiju?
U lečenju eritrofobije koristi se nekoliko pristupa:
- Psihoterapijski, a u kome je široko korišćen KBT i RE&KBT pristup, koji se baziraju na promeni neadekvatnih obrazaca mišljenja, osećanja i ponašanja. U promeni obrazaca ponašanja ključnu ulogu igra izlaganje samoj fobičnoj situaciji,
- Trening koncentracije na zadatak, naime osoba pogođena eritrofobijom je preterano usmerena na sebe, na praćenje javljanja crvenila, u konstantnim razmišljanjima o reakcijama drugih na njeno crvenjenje, dok ovaj pristup uči osobu da se distancira od tih misli i posmatranja sebe, tj da pomeri fokus od „unutra“ ka „spolja“
- Majndfulnes meditacija, koja uči kljineta fokusu na sadašnji trenutak, bez bavljenja tuđim mislima o nama ili sopstvenim okupirajućim mislima
- Lekovi, u situacijama kada strah značajno ometa funkcionisanje osobe, kada je nivo napetosti visok, psihijatrijska podrška lekovima je jako bitan deo tretmana, a u čemu se koristi antidepresivna, anksiolitička i terapija beta blokatorima
Eritrofobija može biti teška za prevazići je, ali postoje mnogi načini za njeno prevazilaženje i patnjom koju izaziva. Što se pre uđe u terapijski proces, veće su šanse za razrešenje problema. Razgovor sa sebi bliskim osobama/osobom, bilo da je to član porodice ili prijatelj, može biti jedan od prvih koraka ka priznavanju problema i preduzimanju daljih koraka za njegovo rešavanje.
Danka Žerađanin
master psiholog i REiKBT psihoterapeut
Vaš psiholog tim
kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417
kontakt za zakazivanje online savetovanja: onlinepsihoterapija@gmail.com