Postpartalna depresija je ozbiljno zdravstveno stanje, ujedno i socijalni problem koji pogađa značajan broj žena, ostvarujući svoje negativne efekte i na njih i na njihove porodice. U periodu života kada se očekuje da dan bude ispunjen uzbuđenjem i radošću, osećanja depresivnosti, tuge, mogu biti veoma poražavajuća za ženu i njenu porodicu. Među posledicama postpartalne depresije na prvom mestu je značajno izdvojiti patnju kroz koju žena prolazi, kako njeno psihičko stanje utiče na odnos sa detetom i druge značajne relacije. Simptomi postpartalne depresije prisutni su duži deo dana, gotovo svakodnevno, u trajanju od dve nedelje ili duže. Ne tako zanemarljiv broj žena prolazi kroz ovo stanje, ne znajući kako da imenuje svoja osećanja, misli i ponašanja. Delom zbog toga što su prisutna očekivanja da majka mora biti srećna i ispunjavati svoje obaveze oko deteta sa radošću, delom zbog karakteristika same ličnosti, osećaja ranjivosti u periodu nakon porođaja, sklonost ka tišini povodom ove teme, stvara se mogućnost za mnogo veće probleme i komplikacije nego što je sama postpartalna depresija.
Osim postpartalne depresije, moguća je i pojava postpartalne tuge, koja predstavlja nespecifičnu fiziološku reakciju izazvanu hormonalnim promenama nakon porođaja. Javljaju se blagi i prolazni simptomi anksioznosti, plačljivosti, iritabilnosti, koji traju oko dve nedelje.
Šta se smatra faktorima rizika za nastanak postpartalne depresije?
Jasan uzrok postpartalne depresije nije poznat. Iako se brze hormonalne promene smatraju jednim od mogućih uzroka ovog stanja, ranije iskustvo postpartalne depresije, poremećaja raspoloženja ili nekog drugog psihičkog poremećaja, prisustvo depresije u porodici porekla, nedostatak socijalne podrške pre, tokom i nakon trudnoće, stresni životni događaji, takođe se se smatraju značajnim faktorima rizika. Tokom trudnoće, kao i u periodu po rođenju deteta, odnos sa partnerom se smatra jednim od najznačajnijih odnosa za ženu, tako da i poremećaj u relaciji partnera, bilo kroz partnersku, bilo kroz roditeljsku ulogu, takođe ostvaruju svoje negativne efekte, u vidu rizika za razvoj postpartalne depresije.
Koje su karakteristike postpartalne depresije?
Zbog česte sklonosti da o svojim tegobama ćute, posebno kada preuzmu i ulogu majke, veoma je značajno da svaka žena, kao i njeni bližnji znaju da je jedino rešenje obratiti se lekaru koji će znati adekvatno da proceni o čemu je reč i kako se može pružiti pomoć. U daljem tekstu biće navedene karakteristike koje procenjuje jedino lekar u svetlu razmatranja postojanja postpartalne depresije.
● Depresivno raspoloženje, obično praćeno i povišenom anksioznošću
● Izrazito umanjen interes za aktivnosti ili odsustvo zadovoljstva u istim
● Poremećaj sna, nesanica, čak i kada beba spava, majka ne spava, česta buđenja tokom sna
● Poremećaj apetita se obično manifestuje gubitkom apetita i praćen je i gubitkom telesne težine
● Fizički nemir ili psihomotorna usporenost
● Zamor, pad energije
● Osećanje bezvrednosti, ekscesivne ili neprimerene krivice
● Umanjena koncentracija ili sposobnost donošenja odluka
● Ponavljanje crnih ili suicidalnih misli
Kako se leči postpartalna depresija?
Kako je moguće da promene koje nastaju tokom ovog stanja ostvare svoje negativne uticaje i na ženu i na dete, ujedno na taj način utičući na čitav porodični sistem, najkorisniji korak je obraćanje lekaru ukoliko se primeti bilo koja od navedenih promena u osećanjima, mislima i ponašanju. Nakon procene lekara, određuje se dalji tretman kojim se sprečavaju komplikacije i rizici. Proces oporavka takođe može uključivati i psihoterapiju i osnaživanje u novoj, roditeljskoj ulozi. Pokušaji lečenja putem informacija sa interneta, knjiga za samopomoć, uz prećutkivanje bliskim osobama, samo će pogoršati stanje. Razumevanje koje se može dobiti ličnim kontaktom sa stručnim licem je nezamenljivo, ujedno i nephodno, kako bi se žena osnažila i oslobodila često veoma snažnog osećaja krivice da je stanje u kom se nalazi čini “lošom majkom”.
Mr Anđelka Jelčić
specijalni pedagog i porodični savetnik
Vaš psiholog tim
kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417
kontakt za zakazivanje online savetovanja: onlinepsihoterapija@gmail.com