Zašto se parovi rastaju? (I deo)

Zašto se parovi rastaju? (I deo)

Prekid odnosa nikada nije laka odluka, ma koliko sam odnos bio toksičan. Prekid ne znači samo gubitak partnera, već i gubitak ličnih želja, snova, fantazija, ciljeva koji su se za odnos vezivali. Svaki prekid praćen je tugovanjem jer je svaki prekid veoma realan gubitak.

Razlozi za prekid mogu biti povezani sa ličnošću partnera ili sa odnosom koji je par stvorio.

Šta se vezuje za ličnost partnera?

Zavisnost od alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci, problematično kockanje, zavisnost od interneta – ova ponašanja su toliko toksična i destruktivna da ne ostavljaju prostora ni za rast ličnosti, ni za rast para. Pojedinac, progutan u nezdravom egocentrizmu ne vidi dalje od zavisničke potrebe, te je i prekid odnosa, ukoliko nema lečenja, neminovnost.

Varanje partnera – izvanpartnerski odnosi su nekompatibilni sa životom para. Uvek predstavlljaju duboku povredu koja se teško prevazilazi. Želja za flertom ili multiplim odnosima treba biti rešena pre nego što se uđe u partnerski odnos.

Nekontrolisano izlivanje besa koji dolazi iz odnosa ka poslu ili iz drugih relacija-učenje da kontrolišemo svoje emocije i da razvijamo zdrave mehanizme nošenja sa njima je celoživotno. Traži i zahteva da rastemo i da govorimo kako se osećamo umesto da potiskujemo, da budemo ponekad i sami, ponekad kreativni ili da se bavimo sportom umesto da vičemo.

Nepružanje podrške – povlačenje kada je partneru potrebna podrška i pomoć, bežanje  od emocija koje partner ima, prebacivanje odgovornosti u teškim momentima na druge-sve ovo otvara nove rane u partnerstvu.

Nepostavljanje granica prijateljima i porodici porekla – par istupa kao tim pred drugima; u suprotnom drugi mogu upućivati neprimerene komentare, zadirati previše u intimu para i time narušavati zdrave granice.

Povlačenje, zatvaranje u sebe, nekomuniciranje – sve ovo dovodi do rasta neprijatnosti kada nešto treba da se pita, kaže, traži, kada partner treba da otvori svoj unutrašnji svet. Tišine u partnerstvu nikada nisu dobre, što par više komunicira, to je veći osećaj privrženosti i pripadanja.

O razlozima prekida odnosa koji se vezuju za odnos će biti reči u narednom videu.

[/et_pb_text][et_pb_code _builder_version=“4.19.1″ _module_preset=“default“ global_colors_info=“{}“][/et_pb_code][et_pb_text _builder_version=“4.19.1″ background_size=“initial“ background_position=“top_left“ background_repeat=“repeat“ hover_enabled=“0″ global_colors_info=“{}“ sticky_enabled=“0″]

Mr Anđelka Jelčić

dipl. spec. pedagog i porodični psihoterapeut

Vaš psiholog tim

kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417

kontakt za zakazivanje online savetovanja: onlinepsihoterapija@gmail.com

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Povezani tekstovi

Zamke toksične pozitivnosti

Pojam toksična pozitivnost (ili kako se još naziva pozitivna toksičnost) odnosi se na uverenje osobe da je poželjno i dozvoljeno doživljavati samo i isključivo pozitivna…

Pročitaj više »

Zavisnost od mobilnog telefona

Tehnološki razvoj je neminovnost današnje civilizacije. Sa sobom nosi mnogobrojne prednosti, ali i određene mane. Mane nastaju onda kada se upotreba tehnoloških dostignuća pretvori u zloupotrebu.

Pročitaj više »
Scroll to Top
Vaš Psiholog

Prijavite se na naš Newsletter