Telesni dismorfni poremećaj (dismorfofobija)

Telesni dismorfni poremećaj (dismorfofobija)

Telesni dismorfni poremećaj karakteriše preterana preokupiranost osobe sopstvenim telesnim nedostacima koji su, zapravo, minimalni, jedva uočljivi ili nepostojeći. Osoba te delove tela doživljava kao ružne, odvratne, svima vidljive i zanemaruje sve druge aspekte svoje ličnosti. Ona, dakle, ima iskrivljenu sliku o svom izgledu koja nema veze sa realnošću i misli da svi vide samo taj njen nedostatak. Recimo, ako je osoba sa telesnim dismorfnim poremećajem preokupirana svojim tenom, a izađe joj bubuljica, ona ima doživljaj da nju svi posmatraju kao jednu ogromnu bubuljicu koja izaziva gađenje i to joj stvara intenzivnu anksioznost, bes, očaj.

Ovaj poremećaj najčešće nastaje u adolescenciji. Podjednako je zastupljen kod oba pola. Ako se blagovremeno ne prepozna i ne tretira, može opstajati i čitavog života. Osobe ženskog pola fokus uglavnom stavljaju na lice, kožu, kosu, nos, grudi, stomak, butine, a muškarci na visinu, ramena, mišiće, genitalije, gubitak kose. Fokus može i ,,šetati’’ sa jednog na drugi deo tela.

Kako telesni dismorfni poremećaj utiče na kvalitet života?

Ta opsednutost izgledom može oduzimati i više sati dnevno što onda dosta utiče na kvalitet života jer je veliki deo dana podređen tim radnjama – ritualima, čiji je cilj prikrivanje ,,mana’’ i samo trenutno neutralisanje neprijatnih emocija. Osoba se, recimo, predugo šminka, čak i više puta dnevno, ili predugo bira odeću pa onda svuda kasni, zapostavlja svoje obaveze ili odlučuje da negde i ne ode jer nije zadovoljna svojim izgledom (na primer, ne ode na plažu). Javlja se, takođe, i teškoća u uspostavljanu kvalitetnog partnerskog odnosa jer veza bude obično dosta opterećena nesigurnostima osobe sa dismorfofobijom.

Ponašanja koja mogu ukazivati na telesni dismorfni poremećaj

Rituali i/ili kompulzije koji se još sreću su:
– Stalno upoređivanje sa drugima, kao i kritikovanje tuđih mana koje posmatraju zumirano isto kao i svoje (recimo: ,,Kako neko može da dođe na bazen sa takvim celulitom?’’);
– Stalno ogledanje u ogledalu ili drugim reflektujućim površinama, ili, pak, izbegavanje ogledanja;
– Stalno fotografisanje i objavljivanje fotografija na društvenim mrežama, ili izbegavanje fotografisanja;
– Stalno dodirivanje i nameštanje tog ,,kritičnog’’ dela tela (recimo, kose);
– Kompulzivno držanje dijeta i prekomerno vežbanje;
– Trošenje mnogo novca na kozmetičke preparate i/ili suplemente;
– Kompulzivno podvrgavanje estetskim zahvatima kada je problem već dosta razvijen;
– Traženje razuveravanja, koje dobijaju i putem društvenih mreža kroz lajkove i komentare.

Društvene mreže i telesni dismorfni poremećaj

Mnoga istraživanja danas već pokazuju da društvene mreže dosta mogu uticati na sliku koju osoba razvija o svom telu jer se kroz filtere i Photoshop nameću standardi fizičkog izgleda. Prekomerna upotreba društvenih mreža se dovodi i u direktnu vezu sa razvojem telesnog dismorfnog poremećaja. Tu značajnu ulogu igra, takođe, i ekspanzija pornografije.

Koji poremećaji se javljaju udruženo sa dismorfofobijom?

Telesni dismorfni poremećaj se često javlja udruženo sa anksioznim poremećajima (posebno sa socijalnom anksioznošću), zatim sa opsesivno-kompulzivnim poremećajem, depresijom, poremećajima ishrane, sa narcističkim, histrioničnim i/ili graničnim poremećajima ličnosti.
Usled prekomerne upotrebe kozmetičkih preparata, estetskih zahvata, iscrpljivanja organizma prekomernim vežbanjem, suplementima i restriktivnom ishranom mogu se javiti i ozbiljna fizička oštećenja. Svi ti tretmani, zapravo, ne rešavaju problem već ga održavaju i pogoršavaju jer je problem isključivo u vlastitom doživljaju svog tela. Uverenja (na primer: ,,Ružan/-na sam’’, ,,Nisam privlačan/-na’’, ,,Drugi ne smeju da vide moje mane’’…) opstaju bez obzira na sve te površne pokušaje osobe da ih promeni.

Tretman telesnog dismorfnog poremećaja

Kroz kognitivno-bihejvioralnu terapiju (KBT) radi se na modifikovanju tih disfunkcionalnih, nerealističnih uverenja koja osoba ima o svom izgledu i o fizičkom izgledu uopšteno. Zatim, radi se na osvešćivanju i odupiranju tim ritualima i kompulzijama kojima se samo trenutno neutrališu neprijatne emocije, dok se, dugoročno posmatrano, produbljuje problem, kao i na tome da osoba uči da sebe posmatra i prihvata kao celovito, autentično biće. Radi se, takođe, i na prevazilaženju zavisnosti od društvenih mreža. Ukoliko se proceni da je potrebno, predlaže se i uvođenje medikamenata.

Mr Andjela Zlatković

specijalni pedagog i KBT savetnik

Vaš psiholog tim

kontakt za zakazivanje savetovanja uživo: 064 64 93 417

1 thoughts on “Telesni dismorfni poremećaj (dismorfofobija)”

  1. Повратни пинг: Bulimija i dismorfobija: Kako se velika šampionka borila sama sa sobom - Sportfem

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Povezani tekstovi

Zamke toksične pozitivnosti

Pojam toksična pozitivnost (ili kako se još naziva pozitivna toksičnost) odnosi se na uverenje osobe da je poželjno i dozvoljeno doživljavati samo i isključivo pozitivna…

Pročitaj više »

Zavisnost od mobilnog telefona

Tehnološki razvoj je neminovnost današnje civilizacije. Sa sobom nosi mnogobrojne prednosti, ali i određene mane. Mane nastaju onda kada se upotreba tehnoloških dostignuća pretvori u zloupotrebu.

Pročitaj više »
Scroll to Top
Vaš Psiholog

Prijavite se na naš Newsletter