Problemi u odrastanju
Ni probleme specifične za ovo razdoblje ne smemo zaboraviti. Smatra se da je detinjstvo period koji traje od završetka perioda infantilnosti do ulaska u pubertet – od oko 18-og meseca do otprilike 12. godine. Adolescencija traje od početka puberteta pa sve do konačnog formiranja identiteta. To je životno doba naročito obojeno turbulencijama i preosetljivošću, i isto tako naročito značajno za formiranje celokupne ličnosti, odnosno buduće zrele osobe.
Često se dešava da odrasli, koji su u svakodnevnom kontaktu sa decom, ne primećuju ili ne razumeju određene promene, s obzirom na to da deca svoje emocije pokazuju na drugačiji način od njih – kroz ponašanje i fizičke simptome. Odrasli umeju i da zaborave svoje odrastanje i situacije sa kojima su se i sami suočavali.
Deca i adolescenti se na sebi svojstven način suočavaju sa porodičnim problemima, razvodom roditelja, različitim strahovima, polaskom u prvi i peti razred, zatim u srednju školu, a potom i na fakultet, adaptacijom na novu sredinu, pitanjima u vezi sa ličnim identitetom, dilemama u vezi sa budućim zanimanjem, problemima u socijalizaciji, konfliktima sa vršnjacima, nesigurnošću i niskim nivoom samopouzdanja, stidljivošću, promenama koje nastupaju sa ulaskom u pubertet, zaljubljenošću, prvim ljubavima i razočaranjima.
Tugu, odbačenost, ljutnju, bes, zbunjenost i slične emocije dosta dece i mladih ispoljava kroz dva uopštena tipa ponašanja: kroz povlačenje u sebe ili kroz različite oblike agresivnosti (pa i autoagresivnosti). Međutim, važno je znati da zarobljena osećanja i problemi potiskivani tokom odrastanja u odraslom dobu prerastaju u ozbiljnija stanja čiji koren, kada zagrebemo ispod površine, često nađemo upravo u detinjstvu i adolescenciji.
Zadatak nas odraslih je da im pomognemo da već u tom periodu uče da definišu svoja osećanja, kako da se nose sa njima, da nađu alternative za neadekvatna ponašanja i da usvajaju veštine rešavanja problema koji se nižu kroz život. U tome je psihološka pomoć često poželjna. Iako se u početku može javiti otpor, za decu je ipak jako značajno kada imaju s kim otvoreno da razgovaraju i ko da ih razume.
Blog
Pročitajte članke u vezi sa ovim poremećajem
Strah od mraka kod dece
Kako da sa ćerkom razgovarate o prvoj menstruaciji?
Faze razvoja tokom perioda adolescencije
Kako da prepoznamo vršnjačko nasilje?
Digitalno (cyber) nasilje
Kako anksioznost roditelja može uticati na decu?
Uticaj društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih
Zašto žrtve seksualnog nasilja ne govore o svojim traumama?
Kako prevazići zavisnost od društvenih mreža?
Zakažite termin
Pišite nam – tu smo za Vas!
Imate pitanje ili želite da saznate više? Popunite kontakt formu i odgovorićemo vam u najkraćem roku.
